Editoriál: Kaviareň na konci sveta
Som z Humenného. Rád sledujem, ako ľudia absorbujú túto informáciu. Často cítim ako si v duchu hovoria: „koniec sveta“, alebo „to je diera“. Keď sa tak nad tým zamyslím, mám veľa známych, ktorí tiež pochádzajú z takýchto končín. Trstená, Prievidza, Fiľakovo, zdá sa že konce sveta sú rozosiate po Slovensku.
Keď sme sa s rodinou odhodlali otvoriť si v tomto meste kaviareň, bez skúseností z gastronomickej branže, veľa profesionálov nad tým krútilo hlavami. Jeden potenciálny dodávateľ kávovaru mi venoval dve hodiny svojho času na to aby mi vysvetlil, že bez znalostí o káve je môj zámer číre šialenstvo.
A to som ho ani nezobral na miesto, kde by kaviareň mala stáť. Na najvzdialenejšom okraji mesta,v priemyselnej zóne, v strede medzi mäsokombinátom a prevádzkou čo sústruží násady na motyky a rýle. Priestor bol náš, do prenájmu sme nechceli, tak sme to zobrali ako výzvu.
Mali sme víziu, že uspejeme, ak to urobíme tak lákavo aby ľudia mali dôvod za nami prísť. Prešli sme Slovensko, navštívili miesta, ktoré stáli za to a inšpirovali sa. Potom sme k tomu pridali originalitu v podobe šachovej tematiky a spoločenských hier. Tak vznikla kaviareň Check#Mate!
Na konci sveta ľudia nečakajú kvalitu. Služby sú prevažne lacné a priemerné, lebo peňazí je pomenej a kúpna sila slabá. Prvé mesiace boli skutočne ťažké a takých, čo zablúdili do našej prevádzky by sa dalo spočítať na prstoch. O to príjemnejšie bolo sledovať ich tváre. Po vstupe do dverí údiv, ako keď vidíte fatamorgánu na púšti a potom radosť, keď sa jej dotknete a zistíte, že je skutočná.
Mnohí zákazníci sa po jednej návšteve u nás udomácnili. Chodia s priateľkami, obchodnými partnermi, alebo aj sami, manažéri s notebookmi. Nerušene pracovať, dojednať dôležitý obchod, alebo sa bozkávať. Je veľa vecí, ktoré sa najlepšie robia práve na konci sveta.
Od začiatku sme boli presvedčení, že v službách sa kvalita opláca, bez ohľadu na miesto podnikania.Nielen prostredie a obsluha, ale aj poctivý produkt tvoria esenciu zážitku. Po roku fungovania nás začalo navštevovať dosť zákazníkov na to, aby sa kaviareň uživila. Článok o nás uverejnili Hospodárske noviny, toto leto som o Check#Mate! prednášal na festivale Pohoda a dnes píšem tento editoriál s veľkou radosťou, že naša vízia uspela.
Vízia, že akýkoľvek koniec ale aj pupok sveta bude presne takým, aký si ho ľudia spravia.
Jaroslav Pčola
majiteľ kaviarne Check#Mate