Madam Etiketa radí: #3 Ako správne držať príbor?
Vieme my Slováci správne držať vidličku a nôž? Bohužiaľ, nevieme. Keď som na Slovensku a idem do reštaurácie, mnohí hostia držia vidličku tak, ako keby držali lyžicu. A nôž? Ten držia ako pero. Keď k tomu ešte prirátam lakte vo vzduchu a nakláňanie sa nad stôl pri každom súste, je to niekedy zaujímavý pohľad. Ani slovenskí hostia v drahých reštauráciách alebo hoteloch nie sú výnimkou. Je to taký náš poznávací znak. Keď som, naopak, v reštaurácii v Paríži, viem celkom ľahko identifikovať hostí z východnej Európy. Lucia Sandrin Breznayová alias Madam Etiketa vás tentoraz naučí, ako správne držať príbor.
Držanie príboru a pohľad do minulosti
Čím to je? Asi to bude pre mnohých z vás prekvapenie, ale treba sa na to pozrieť z politického kontextu, pretože to naše „bágrovanie“ pramení v socializme. Po februári 1948 prešla celá naša československá spoločnosť pod komunistickú diktatúru, ktorej hviezdou bol „pospolitý ľud“. Etiketa a spôsoby pri stolovaní boli pestované hlavne v kruhoch buržoázie a šľachty, čiže triedneho nepriateľa, ktorého maniere a zvyky bolo potrebné vymazať zo života celej spoločnosti. Správať sa pri stole spôsobom, ako to robil triedny nepriateľ, bolo nanajvýš „drzé“. Výsledkom bola devalvácia etikety ako takej a jej pravidlá sa za roky komunistickej diktatúry eliminovali na úplne minimum.
Ako správne držať príbor?
Takže, ako správne držíme vidličku a nôž? Pravidlá držania príboru sú jednoduché, stačí si ich iba osvojiť a trénovať, trénovať, trénovať. A ani sa nenazdáte a bude to pre vás úplne prirodzené.
- Vidlička s jej hrotmi a nôž smerujú VŽDY k tanieru (nikdy ich nedržíme smerom k plafónu, a to ani medzi sústami).
- Ukazovákom pravej ruky tlačíte na rúčku noža a ukazovákom ľavej ruky na rúčku vidličky (hroty smerujú vždy k tanieru).
- Špička ukazováka je v oblasti pred „mostom“, teda na mieste, kde sa stretáva rúčka s čepeľou noža, alebo pri vidličke pred zaoblenou časťou na konci rukoväte.
- Rúčka vidličky a noža smeruje vždy smerom do dlane, ktorá ich zakrýva.
- Lakte musia zostať vždy pri tele.
Môžeme držať vidličku hrotmi nahor? Áno môžeme, ale iba pri rizote, cestovinách či pri nakrájaných šalátoch. Vtedy chytíme vidličku do pravej ruky a držíme ju hrotmi smerom nahor. Len čo chytíme do ruky nôž a vidlička je v ľavej ruke, hroty vidličky smerujú k tanieru.
Jedzte s chuťou, no správne a s gráciou
Možno si poviete, že sa s vidličkou v tejto polohe nenajete, ale to nie je pravda. Sústa sú síce o niečo menšie, ale samotné jedenie vyzerá oveľa viac distingvovane. Napokon, uznajte sami, že vidlička, na ktorej je toľko jedla, že z nej pri pohybe k ústam padajú kúsky do taniera, nemá s uhladenosťou veľa spoločného. Nehovoriac o tom, že aj samotné vsunutie takto plnej vidličky do úst vyžaduje otvoriť ich ako „vráta na stodole“. A pritom len stačí zapichnúť vidličku do mäsa, odkrojiť z neho kúsok, na ktorý nožíkom nahrniete prílohu a dáte do úst. Určite vám „po ceste“ nič nespadne a ani kútiky sa vám pri otváraní vašich úst nezapália.
Lepšie neskoro ako nikdy
Ja som dieťa narodené v socializme, s odrecitovaným sľubom iskričky, a musím priznať, že aj ja som ako „malá“ držala vidličku v ľavej ruke hrotmi nahor. Avšak tento „nedostatok“ v držaní príboru som hneď, ako som sa začala počas štúdia na gymnáziu venovať etikete, ľahko odstránila. Takže platí staré známe – lepšie neskoro ako nikdy!
Nenechajte si ujsť ďalšie zo série článkov s Madam Etiketou, v ktorých sa venovala etikete podávania a pitia kávy a téme dress code v hoteloch.
Luciu Sandrin Breznayovú nájdete na Instagrame ako @madametiketa.
Text: PhDr., Mgr. Lucia Sandrin Breznayová
Fotografie: Dominika Noskovičová