Rok 2021 bude pre hotely najhorší za posledných 23 rokov
Ubytovaní turisti tvoria až 70% tržieb cestovného ruchu. V roku 2020 sa ich v našich hoteloch ubytovalo o 50% menej ako v roku 2019. Potom prišla 2. vlna… Zatvorené ubytovacie zariadenia, interiéry a exteriéry reštaurácií, zatvorené bazény či akvaparky, wellness centrá, ale i lyžiarske strediská spôsobia, že sa čísla v tomto roku prepadnú ešte nižšie. Vzhľadom na mimoriadne nepriaznivý vývoj situácie, Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska dôrazne žiada o prehodnotenie nastavenia existujúcich pomocí pre cestovný ruch.
Počet prenocovaní v roku 2020, podľa Štatistického úradu SR, klesol o 44,7%, a tým aj tržby o 46,4%, v porovnaní s rokom 2019. Najväčší prepad bol zaznamenaný pri zahraničných turistoch – počet prenocovaní klesol o viac ako 62%, s vyjadrením na čísla – o 3,9 milióna prenocovaní. Pri domácich turistoch čísla, oproti roku 2019, klesli o 35% čo činí viac ako 4 milióny. Celkový pokles tak dosiahol 7,9 milióna prenocovaní.
Turisti sa boja – nezvládame boj s pandémiou
Zo spotrebiteľských prieskumov vyplynulo, že turisti chcú dovolenkovať v krajinách a destináciách, ktoré dokážu úspešne manažovať pandémiu COVID-19 a vakcináciu v danej destinácii. Je teda zrejmé, že pod očakávaný znížený záujem hostí počas tohtoročnej letnej sezóny sa výrazne podpíše, že Slovensko nedokáže účinne bojovať s dôsledkami pandémie. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska spracovala aj predpokladaný vývoj počtu prenocovaní v roku 2021. Táto prognóza vychádza zo spotrebiteľských prieskumov v kľúčových európskych krajinách s tradične vysokým potenciálom turistov, na základe prieskumu a porovnania prijatých reštrikcií v európskych krajinách a prieskumoch medzi ubytovacími zariadeniami. AHRS očakáva pretrvávajúci pokles počtu turistov v roku 2021, čo spôsobí ďalší pokles v tržbách nielen v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, ale aj v ďalších službách cestovného ruchu. V porovnaní s rokom 2020 bude pokračovať menší záujem zahraničných turistov, čo sa prejaví v ďalšom poklese prenocovaní až na úroveň mínus 70% v porovnaní s predpandemickým rokom 2019. Zo zahraničia k nám najčastejšie zavítajú Česi a Poliaci. No nemôžeme sa spoliehať ani na podporu domácich. V roku 2021 by mal pokles počtu prenocovaní dosiahnuť 38%, čo predstavuje o 4,3 milióna menej ubytovaní, v porovnaní s rokom 2019. Očakáva sa teda, že počet prenocovaní v roku 2021 klesne o viac ako 8,7 milióna, čo je najhorší výsledok za posledných 23 rokov.
Tržby poklesli o 90%
Kritickú situáciu spôsobenú pandémiou odzrkadľujú aj údaje o vývoji tržieb v systéme Finančnej správy – eKasa, podľa ktorých v mesiaci január a február klesli tržby, v porovnaní s februárom 2020, v ubytovacích službách o 90% a v prípade stravovacích zariadení o viac ako 70%. Negatívny dopad I. vlny pandémie potvrdzuje takmer 6 000 žiadostí o pomoc v schéme určenej pre cestovný ruch, a to vo výzve de minimis, za obdobie od apríla do októbra 2020. A ako priznal minister dopravy, vyčlenená suma vo výške 100 miliónov EUR bude postačovať iba na vyplatenie pomoci za obdobie roka 2020. A avizoval, že sa budú vyčleňovať ďalšie prostriedky, nie je však zrejmé v akej výške a kedy Vláda SR o tom rozhodne.
Zlou správou je, že polovici žiadateľov, napriek maximálnej snahe Ministerstva dopravy a výstavby SR, doteraz nebola pomoc z prvej výzvy ešte vyplatená
Plán obnovy
Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že bude vytvorená agentúra na podporu cestovného ruchu. A stav, v ktorom sa slovenský cestovný ruch nachádza si to viac ako vyžaduje. Mala by byť zriadená čo najskôr, aby mohla urýchlene naštartovať všetky aktivity na podporu všetkých zariadení cestovného ruchu po ich znovuotvorení. Vo svojom tlačovom vyhlásení zároveň Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska žiada Vládu SR a príslušné rezorty:
– čo najskôr navýšiť finančnú pomoc v schéme pre cestovný ruch,
– schváliť činnosť a zabezpečiť finančné prostriedky pre novú agentúru na podporu cestovného ruchu,
– Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby vzhľadom na pretrvávajúci lockdown a predpokladaný vývoj v cestovnom ruchu, predĺžilo termín splatenia odložených sociálnych odvodov do konca rok 2021,
– Ministerstvo hospodárstva na upravenie podmienky vyplácania podpory nájmu tak, aby táto pomoc nebola podmienená súhlasom prenajímateľa,
– Ministerstvo dopravy a výstavby SR, aby znížilo požiadavku poklesu tržby na 30% tak, ako to umožňujú pravidla poskytovania štátnej pomoci v zmysle Dočasného rámca, prehodnotilo a zvýšilo výšku pomoci predovšetkým za obdobia lockdownu, a zároveň prijalo opatrenia na výrazné zrýchlenie schvaľovania žiadostí a vyplácania pomoci.
Zdroj: TS AHRS
Spracovala: Mária Baláž Gyuránová
Foto: Tomáš Turek, Ondrej Bobek