Dvadsaťštyri hodín v „cudzom“ meste podľa Kávičkárov: Brno

 Dvadsaťštyri hodín v „cudzom“ meste podľa Kávičkárov: Brno

 

Cestovanie za pôžitkami je už neodmysliteľnou súčasťou našej práce. Väčšinou objavujeme nové miesta na našom krásnom Slovensku, no pred pár mesiacmi sme sa vybrali „loviť“ kávičkárske potešenia k českým susedom, do Brna. Mesto, kde od skorého rána zvonia električky, ulicami sa ozýva neustály ruch a v útulných kaviarničkach sa takmer nepretžite melie káva, sme si zamilovali na prvý pohľad.

brno

Návštevu Brna sme spojili s akciou Gourmet Brno 2019 a s radosťou sme sa oddali ochutnávaniu, degustovaniu a objavovaniu. Ubytovali sme sa v centre mesta v hoteli International, aby sme mali všetky pôžitky celkom na dosah. Hotel nás prekvapil útulnou izbou s jedinečným výhľadom.  Nevynechali sme ani hotelové raňajky, ktoré nás absolútne dostali. Týmto pôžitkom sme odštarovali našu dvadsaťštyrihodinovú časomieru a navštívili niekoľko brnianskych kaviarní. Medzi nimi sme objavili pár favoritov.

Monogram Espresso bar

Dušou tejto prevádzky je jednoznačne jej barista. Káva sa tu vychutnáva pomaly a neraz vás zláka i na dlhšie posedenie. Útulná kaviarnička v centre mesta je zariadená veľmi vkusne. V interiéri dominuje drevo, príjemný kontrast tvoria farebné stoličky. Posedieť si môžete aj v pohodlnom kresle a ak sa tam vyberiete, určite ochutnajte nezabudnuteľnú mrkvovú tortu. K zákuske neodmysliteľne patrí dokonalé latte art v šálke či „alternatívka“ – dopriali sme si oboje. Pre tých, ktorí radi experimentujú, odporúčame sedenie za komoditným stolom. Nikdy neviete, čo nové sa za ním dozviete.

Monogram

Náš tip: Ak chcete vidieť prácu baristu, sadnite si priamo za bar.

Monogram

Kafec Brněnský

Kaviareň s výberovou kávou, pravými belgickými wafflami a raňajkami cez týždeň do 12.00 h, sen každého kávičkára. Veď si to len predstavte – ešte teplá čerstvá waffla s malinami, tvarohom a medom. Výber je naozaj široký, rozhodnúť sa o čosi náročnejšie. My sme napríklad vyskúšali aj slanú verziu raňajok – wafflu s vajíčkom a čerstvou zeleninou. Apropo, kaviareň sa inšpirovala podnikom z Londýna,  kávu tu pripravujú z 15 g, čo je dvojnásobné množstvo než je bežné, preto v šálke dostanete plnšiu a výraznejšiu chuť. Rukopis baristov môžete zakúsiť prostredníctvom filtra, V 60, či chemexu a aeropressu. Dezerty si v Kafci vyrábajú sami a sú vždy čerstvé. Kaviareň je rozdelená do troch častí, v tej dolnej nás zaujali tyrkysové stoličky i vytlačené fotky spokojných návštevníkov, ktorí sa o svoje pôžitky podelili na instagrame a Kafec označili. Tlieskame!

Kafec

Náš tip: Ak ste v Brne pracovne, Kafec je pre vás dokonalé miesto. Časť kaviarne slúži ako coworking. Prenajať si ho môžete aj s bezodnou šálkou – kávy, samozrejme.

Kafec

Podnik Cafe Bar

Nájdete tam všetkých, ktorí milujú vôňu kávy a jej samotnú prípravu. Kaviareň je zariadená v jednoduchom industriálnom štýle v kombinácii s drevom a bielou tehlou. Je krásne presvetlená – cez veľké predné okno sem dopadajú slnečné lúče a atmosféru dotvára príjemná hudba. Oceňujeme variabilnosť sedenia. Či už pre jedného, alebo väčsiu skupinu kávičkárov. Zážitok vytvára aj milá a najmä ochotná obsluha. Nečakaným prekvapením bol široký výber bezlepkových koláčov a zaujali nás aj príjemné kombinácie limonád. Tento podnik sa rozhodne oplatí navštíviť.

Podnik

Náš tip: Odporúčame vyskúšať brunch menu v slanej i sladkej verzii.

Podnik

 SKØG

Chameleón, ktorý sa večer mení z kaviarne na bar. Na toto mieste sme natrafili podvečer, a už vtedy podnik praskal vo švíkoch. Po krátkej chvíli sme si uvedomili, že akonáhle sa posunuli ručičky na hodinách a čas pokročil, zmenila sa aj ponuka jedál a nápojov. Ideálne miesto pre tých, ktorí počas večera radi vymenia šálku kávy za lahodný drink.

Náš tip: Vďaka SKØG kitchen si môžete vychutnať vegánske i vegetariánske jedlá.

 Cafe Placzek

Miesto stvorené azda pre každého. Od skorého rána sme tu zastihli českých aj zahraničných študnetov, starších ľudí i turistov. Kaviareň  vás zláka na dlhé debaty pri raňajkách. Okrem raňajkového menu, z ktorého sme si my vybrali vajíčka benedikt a sladké lievance, vám energiu dodajú čerstvé smoothie. Pozitívne pôsobia i červené akcenty použité pri zariaďovaní interiéru. Atmsoféru tejto kaviarne jednoznačne tvoria ľudia, ktorí sem chodia. Raňajky tu dostanete aj o 17.00 h.

Brno

Nás tip: Vyskúšajte lahodné kakao či čokoládu s chili.

Salka kávy Brno

Viac prevádzok, ktoré sa oplatí v Brne navštíviť, nájdete tu.

Text: Augustína Markocsyová

Foto: Augustína Markocsyová

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Guťka Markocsyová

Pôžitkárka, instaguru a organizačný mozog celého portálu. Naša Guťka plánuje všetky cesty, fotenia i články. A vďaka jej citlivému oku je výsledná podoba článkov taká, aká je. I sociálne siete také, aké sú.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články