Terst – káva, more a láska

 Terst – káva, more a láska

Keď prichádzate k Terstu od slovinských hraníc, prvé, čo vás chytí za srdce, je pohľad na ligotavé more odrážajúce slnečné lúče v zátoke pod zelenými kopcami. Terst však nie je vaša typická turistická destinácia pri Jadranskom mori – je to mesto, v ktorom sa znova zamilujete. Do kávy.

 

káva Taliansko

 

 

Terst, po taliansky Trieste, nie je úplne typické turistické mestečko na pobreží Jadranu. Rozprestiera sa na kopcoch vlievajúcich sa do smaragdového mora na pomedzí Talianska, Slovinska a Chorvátska. Jeho historicky neistá identita mu počas stáročí priniesla nesmierne bohatú kultúru, jedinečnosť a šarm a prepojenie rozličných náboženstiev či národností tu dodnes vytvára farebnú komunitu plnú inšpirácie a vášne. Na jednej strane je Terst typicky talianske mesto, čo najviac prezrádzajú romanticky úzke uličky, netrpezliví šoféri, stovky retro skútrov a maličkých autíčok, ktoré tu nahrádzajú veľké SUV a sedany veľkomiest, bary a kaviarne na každom rohu či štýlové obchodíky s talianskym nábytkom a módou. Na druhej strane však domáci tvrdia, že Taliani ho za svoje úplne nepokladajú, keďže až do roku 1918 patrilo k Habsburskej ríši a dodnes v ňom žije kozmopolitná skupina obyvateľov z celého sveta. My sme však do Terstu prišli objavovať niečo, čo je veľmi talianske, no zároveň svetové – dokonalú kávu.

 

výstava kávy Terst architektúra

káva Bazzara

 

V časoch Rakúsko-Uhorska si Terst vyslúžil prívlastok „okno do sveta“ vďaka svojmu veľkému prístavu, ktorý spájal európske pobrežie s celou zemeguľou. Svetové väzby si Terst uchováva dodnes, čo vidieť nielen v jeho úžasne pestrej, farebnej a zachovalej architektúre, ale i v tisícoch ton tovaru, ktoré sa deň čo deň preženú jeho nákladným prístavom. Veľkú časť z neho tvorí práve káva, ktorá sa vo vreciach priváža do Terstu zo Stredného Východu, z Ázie, Afriky či Južnej Ameriky. Prvá káva dorazila do prístavu v Terste ešte v roku 1700 a rozvoju obchodu s kávou pomohlo najmä rozhodnutie Habsburgovcov, ktorí mu v roku 1719 udelili titul slobodného prístavu. Odvtedy sa prímorské mesto na hraniciach Talianska a Slovinska stalo jedným z hlavných miest kávy na svete, do ktorého ročne prúdi 26% celkového množstva kávy, ktorá sa dováža do Talianska. Sídli tu 50 spoločností, ktoré produkujú kávu, množstvo bánk a poisťovní, lodných spoločností či asociácií a inštitúcií, ktoré združujú producentov kávy. Okrem toho je Terst domovom tradičných kaviarní, ktoré spájajú a inšpirujú svojich návštevníkov už niekoľko storočí.

 

káva Terst

centrum Terst

 

Najstaršiu z nich, Caffé Tommaseo, sme počas nášho krátkeho výletu stihli navštíviť aj my. Nenápadná, no veľká kaviareň na rohu historickej budovy v centre mesta by sa dala pokojne opísať ako „stará škola“. Taliani svoje historické podniky označujú zlatou plaketou s nápisom „Locale Storico“, takže ak ju uvidíte, vedzte, že na tomto mieste sa skrýva bohatý príbeh. V Café Tommaseo nenájdete moderné vychytávky, obrazovky či elektrické zástrčky na každom rohu. Elegantný podnik si udržal starosvetský dizajn a šarm z 19. storočia. Čo však v Café Tommaseo jednoznačne nechýba, je skvelá káva. Mladá usmievavá čašníčka ani na chvíľu nezaváha, ak ju poprosíme, aby nám pripravila všetky špeciálne druhy kávy, ktoré sú pre Terst typické a sú akousi domácou špecialitou. Jednou z nich je „capo in b“, klasické espresso podávané v sklenenom poháriku. Medzi lahôdky z kaviarne môžeme zaradiť aj „marrocchino“, v ktorom sa spája espresso, mlieko a kakao či „mugaccino“, kde si espresso vychutnáte so šľahačkou.

 

Terst káva kaviareňTerst káva

Ďalšiu lekcie histórie kávy zažívame v elegantnom Café San Marco, neďaleko sídla producenta kávy Bazzara v srdci mesta, kde sme počas nášho výletu absolvovali podrobnú exkuziu do srdca a duše talianskeho espressa. V priestrannej, no útulnej historickej kaviarni sa v momente vžijete do pocitov umelcov, intelektuálov či spisovateľov, ktorí na tomto mieste trávili každú voľnú chvíľu. Vyrezávané drevené obklady, maľby na stenách a pohodlný starý nábytok by mohli rozprávať príbehy. „Kaviareň je platonická akadémia… kde sa neučia žiadne lekcie, ale kde sa človek učí socializovať a byť očarený. Môžete sa tam rozprávať i klebetiť, je tu však zakázané poúčať, učiť či prikazovať,“ povedal slávny taliansky učenec a spisovateľ Claudio Magris, ktorý v kaviarňach v Terste strávil mnoho inšpiratívnych dní.

 

Terst Terst kávakaviarne

Franco Bazzara, jeden z bratov, ktorí vlastnia firmu Bazzara, nám počas našej návštevy povedal, že espresso je nekonečným zdrojom inšpirácie a ľudskú myseľ podnecuje lepšie ako akákoľvek návyková látka. Kým sme v kávičkovskej akadémii a vo vydláždených historických uličkách Terstu hľadali to najlepšie zo sveta kávy, našli sme toho však v espresse oveľa viac – lásku, inšpiráciu i vášeň, ktorú espresso z Terstu exportuje do celého sveta.

 

kaviarne Terst káva káva Bazzara

 

Text: Miroslava Germanová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články