Richard Pichonský: Hosť si nemá odtrhávať od úst, mal by ísť do všetkého naplno

 Richard Pichonský: Hosť si nemá odtrhávať od úst, mal by ísť do všetkého naplno

 

Komplex AquaCity je skutočne rozsiahly: 5 hotelov, 14 bazénov, dvojposchodový wellness na ploche 1 600 m2, niekoľko barov a reštaurácií. Keď sem prišiel Richard Pichonský ako 27-ročný, hodili ho do vody a musel sa naučiť plávať. Aby spoznal fungovanie tohto kolosu od podlahy, prvé mesiace býval v jednom z hotelov. Dnes je riaditeľom AquaCity Poprad už 12 rokov a vytvoril miesto, ktoré navštívil napríklad princ Filip či futbalisti akadémie Manchesteru United. Ako dlho mu trvalo, kým pochopil fungovanie celej štruktúry a čo má na svojej práci najradšej?

Pôsobíte v AquaCity už 12 rokov. Ako dlho vám trvalo, kým ste spoznali fungovanie tohto veľkého kolosu – 5 hotelov, 14 bazénov, wellness – tak, ako ste si predstavovali?

Pravdupovediac, bol som hodený do rieky a musel som sa naučiť plávať. Keď som nastúpil do funkcie, mal som 27 rokov – najprv ako dočasne menovaný splnomocnenec zástupcu, za štatutára spoločnosti. Dva roky som intenzívne sedel v budove, nepohol som sa z našich priestorov, kým som odspodu nezistil, ako to celé funguje. Hneď zozačiatku som musel urobiť niekoľko opatrení, pretože sme znižovali stavy z 260 na 160, čo bolo veľmi rapídne, do toho prišla finančná kríza, nebolo to ľahké. To však nie je dôležité, dôležité je, že po dvoch rokoch som sa stal riaditeľom spoločnosti a v súčasnosti som aj štatutárom spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje zariadenia v našom portfóliu. Za tú dobu sa nám podarilo vytvoriť štruktúry, manažment našich spoločností, vytvoriť líniové riadenie, jednotlivé úseky a odvetvia a doslova vychovať profesistov a profesionálov v jednotlivých odboroch, aby dokázali fungovať samostatne, aby to malo štábnu kultúru, akú si vyžaduje riadenie spoločnosti 21. storočia.

Čo bolo pre vás najnáročnejšie?

Dodnes si na to pamätám a stále mám odloženú výpoveď človeka, ktorému som ju dal, no nevedel som sa s tým zmieriť. Napriek tomu, že som bol vnútorne presvedčený o správnosti svojho rozhodnutia, niekoľko nocí som rozmýšľal, čo ten človek robí, alebo nerobí. Keď som ho neskôr stretol v meste a videl som, že je šťastný, uľavilo sa mi a prekonal som v sebe akúsi emocionálnu bariéru. Po tom som už začal k tomu pristupovať profesionálne, bral som to ako súčasť svojej práce.

Richard Pichonsky

Keď sa tu človek rozhliadne dokola, povie si: „Tu by som si vedel predstaviť byť od rána do večera.“ Dokážete si ešte predstaviť, že tu trávite svoje voľný čas, oddýchnete si, alebo aj v bazéne podvedome myslíte na prácu?

Prvé mesiace som býval v hoteli, využíval som všetky naše služby, aj mi to imponovalo, bol to kvázi splnený sen: veď každý si predstavuje, že má navarené, oprané, vyžehlené, popratané doma. Po niekoľkých mesiacoch som však zistil, že už sa to nedá zvládať – išiel som náhodou o pol desiatej na večeru, a videl som, ako naše recepčné riešia nejaký problém. Pristavil som sa a začal som to riešiť s klientom, ani som sa nenazdal a bolo jedenásť hodín. Na druhej strane, keď som bol v hoteli, vždy mi ľudia z recepcie volali, večer, ráno, či nemám čas, že ma niekto hľadá – partner, dodávateľ, potenciálny zákazník. Aj v noci mi telefón v izbe zvonil a musel som to riešiť. Zo začiatku mi to imponovalo, potom som ale zistil, že keď som zahrnutý prácou, nemám nadhľad. Tak som sa rozhodol z hotelu vysťahovať. Prenajal som si byt neďaleko, čo mi pomohlo, pretože odvtedy som čas strávený v práci trávil 100 % profesne a nezapodieval som čas zbytočnosťami a neponáral som sa do práce v emocionálnej rovine.

Čo máte na vašej práci najradšej?

Najradšej? Ľudí! Úplne som si zvykol, že dnes v skupine prevádzkujúcej tieto zariadenia zamestnávame viac ako 300 ľudí. Dovolím si tvrdiť, že som absolvoval pohovory s viac ako 500 ľuďmi. Pre mňa je najlepšie na tom, že keď vidím človeka, už ho mám zakategorizovaného a viem približne, o aký typ osobnosti ide. Veľmi ma baví, že viem ľudí takto odhadnúť. Samozrejme, prišlo to po veľa rokoch, približne po desiatich. Teraz ma baví, keď viem, akí asi sú, a keď sa viem naladiť na ich tóninu a rozprávať s nimi.

Keby prišiel za vami dobrý kamarát a povedal: „Počuj, Richard, chcem si to u vás užiť ako kráľ, čo by si mi poradil, aký balíček by si mi odporučil?“

Máme company policy, ktorou ideme, hoci sa nám v začiatkoch, pred 12 rokmi veľmi ťažko predávala. Povedali sme si však, že našich hostí by sme mali motivovať, aby si kúpili najdrahšie balíčky. Nie preto, že chceme peniaze. Snažíme sa im vysvetľovať, že v cene ubytovania majú všetko a dokážu si to užiť. Jednak je to trend zo zahraničia, ktorý preberáme, ale jednak si myslím, že keď hosť príde na pobyt, nemal by si odtrhávať od úst, ale mal by ísť do všetkého naplno. My sme tu preto, aby sme ho presvedčili, že investovať na začiatku viac peňazí sa oplatí, v konečnom dôsledku to znamená úsporu, ale aj príjemne strávený čas – človek sa nesústredí na ostatné vecí. Osobne si myslím, že v AquaCity je najlepšie byť hotelovým hosťom, ktorý má všetky procedúry a všetky výhody k dispozícii. Momentálne budujeme aj zdravotnícke a kozmeticko-dermatologické centrum, naše vízia je teda, aby sme celé naše portfólio služieb zahŕňali v cene ubytovanie. Aby mal návštevník pocit, že prišiel niekde, kde má čo robiť, má čo zažiť. To isté robíme aj v eventovom segmente, kde sme boli jedni z prvých, ktorí začali draho prenajímať kongresové priestory, na čo klienti veľmi ťažko reagovali. Hovorili: „Prečo mám platiť za prenájom sály, keď ti prinášam biznis?“ Ale keď sme im spočítali, že v tom majú kompletné audio, video, ozvučenie, techniku, profesný tím, ktorý majú k dispozícii počas celého eventu, zistili, že je to lacnejšie. Navyše nemusia pri evente každú chvíľu dbať na rozpočet. Takýmto spôsobom sme vybudovali databázu viac ako 300 000 ľudí, ktorí k nám chodia opakovane. Títo hostia pochopili, že zaplatiť u nás na začiatku viac, znamená v konečnom dôsledku ušetriť a užiť si čas strávený v našich priestoroch.

Aquacity

wellness

Čo nájdeme v najvyšších balíčkoch?

Podľa mňa highlightom je wellness, ktorý sme rekonštruovali v roku 2016. Ten prináša 1 700 m2 kvalitného saunovania rozdeleného na dve poschodia. Horné poschodie sú iba sauny, bar a procedúry. Za zmienku tu stojí ceremoniálna sauna, kde naši sauna majstri denne robia ceremónie. Dokonca tu organizujeme aj majstrovstvá Slovenska v saunovaní. Na druhom poschodí je privátny bazén, ktorý si môžu užiť naozaj len návštevníci wellness centra, nechýbajú tu ani oddychové miestnosti. Mnohí ľudia si už zvykli prísť sem, zavrieť sa do tichej miestnosti, prečítať si knihu, noviny, časopis a oddýchnuť si od celodenného stresu. Povedal by som, že toto je úplný highlight. Kvalitné sú však aj ostatné bazény, pretože máme výnimočnú vodu, ktorá je veľmi mineralizovaná. Cez naše separatóry ale dokážeme nechať vo vode minerály, ktoré sú blahodárne pre človeka, a odčerpať tie, ktoré nie sú až také dobré. V našich Blue Diamond bazénoch je vďaka tomu veľmi čistá, až kryštálová voda, do ktorej pridávame trošku arzeniku. Arzenik je síce jedovatý, no vo veľmi malých množstvách pôsobí dezinfekčne. Aj preto sme schopní prevádzkovať plávanie pre deti – už trojmesačné, sám mám dve, ktoré u nás absolvovali kurzy. To by však nebolo možné, keby voda nebola kryštálovo čistá – máme aj silné UV filtre, ktoré ju robia ešte výnimočnejšou. Osobne nerád chodím do bazénov, ktoré majú inú farbu vody ako modrú alebo číru, na toto si dávame veľký pozor. Hostia u nás tento typ bazénov nájdu a môžu si ich užiť bez toho, aby sa museli venovať niečomu inému.

Richard Pichonsky

Aké zdravotné účinky má vaša voda okrem dezinfekčných?

Veľmi dobre pôsobí na pokožku – vplýva na prekrvenie celého organizmu, ale zároveň aj zmäkčuje kožu. Mnohí ľudia, ktorí k nám prídu, pri svojom odchode nemajú červené oči, pretože vodu nemusíme chlórovať. Naša voda je dobrá, nezávadná a ľudskému telu prirodzená. V detskom bazéne máme však aj morskú slanú vodu, pretože si myslíme, že more na Slovensku by bolo fajn a pre našich najmenších chceme to najlepšie, preto je dezinfekciou soľ.

Keď sa pozrieme na vašich 350 vodných atrakcií, nekonečné tobogány – ten pohľad by mohol nahovárať, že k vám najčastejšie chodia rodiny s deťmi, je to tak?

Áno, keď si robíme ročné štatistiky, máme štyri hlavné kategórie hostí, našimi návštevníkmi sú primárne rodiny s deťmi. Myslíme si, že rodina má byť spolu, má spolu stráviť víkend, prázdniny, voľno, a preto sa si im snažíme prispôsobiť naše animačné programy, ale aj celý program. Dokonca máme aj neplatenú škôlku medzi 14:00 a 18:00, to znamená, že rodičia môžu ísť do wellnessu a my sa o deti postaráme. Často k nám však chodia aj dvojice, mladšie i staršie, ktoré k nám idú čisto za oddychom, vyvetrať hlavu a užiť si predĺžený wellness víkend. Ďalšou kategóriou sú športovci, športovo zdatní ľudia, chodia sem aj kvôli tomu, že máme 50-metrový olympijský bazén, ktorý v európskych hoteloch nie je úplne bežný. A poslednou kategóriou sú starší ľudia, ktorí sem chodia primárne mimo exponované dátumy a túžia si u nás oddýchnuť. Pretože pochopili, že menej je niekedy viac – zaplatia si hotelový balíček mimo sezóny alebo uprostred týždňa a dokážu výborne zrelaxovať a užiť si svoju jeseň životu. Toto sú naše štyri hlavné kategórie hostí, ktorí ku nám chodia.

Richard Pichonsky

Vzhľadom na všetky vaše atrakcie je zrejmé, že letná sezóna je pre vás silnejšia, aké vyžitie však ponúkate počas tej zimnej?

Zaujímavosťou je, že sezóny sa nám takmer vyrovnali, aj keď je pravda, že letná je najsilnejšia – najmä z pohľadu množstva návštevníkov, pretože je otvorený vonkajší areál a hostia sa sem chodia kúpať a opaľovať na celý deň. V zime veľmi dobre zafungovalo nové wellness centrum, ktoré má kapacitu 250 ľudí, ale tým, že nie je navrhnuté ako veľký open space, nevnímate masu ľudí, ale skôr je to intímnejšie. Ľudia si sem radi chodia oddýchnuť, zohriať sa a vychutnať si naše saunové šou. Mimo sezóny najviac fičíme na biznis akciách, eventoch, kongresoch. Ale mnoho, mnoho ľudí si práve mimo sezóny začalo hľadať priestor prísť na dovolenku, keď nie sú zariadenia také veľmi exponované. Preto si dovolím tvrdiť, že naše hotely sú dobrou voľbou v akomkoľvek ročnom období.

Richard Pichonsky

Zahliadol som, že ste tu mali aj SPA párty, ako takáto akcia vyzerá?

Začali sme robiť silvestrovské párty v bazénoch, asi pred 10 rokmi, ktoré boli úspešné. Chceli sme však viac, a keďže sme otvorili nové wellness centrum, ktoré nám priestorovo umožňuje robiť aj saunové šou, tak sme si povedali: „Čo keby sme zavolali viac sauna masjtrov, nielen z našich zariadení, ale aj z ďalších, nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska.“ Keď sme robili prvú akciu, našlo si to fanúšikov nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi samotnými sauna majstrami. Tí sa začali pretekať, kto urobí lepšiu šou. Potom sa to premenilo na našu tradíciu, že 3-, 4-krát do roka, podľa záujmu, organizujeme dni, počas ktorý si môžu ľudia dopriať sauna šou. Ľudia ich majú radi až tak, že hoci stráviť 15 minút v saune je náročné, pri týchto šou sa však do toho tak zahĺbite, že ani neviete, že 15 minút už ubehlo. Často sa nám počas sauna šou stáva, že ľudia sú v saune prakticky od rána do večera a potom nechápu, že tam toľko vydržali.

Koho návšteva v AquaCity vám utkvela v pamäti?

Mali sme tu mnoho významných hostí, často u nás trávia čas futbalisti akadémie Manchesteru United, bol tu napríklad dnes už anglický reprezentat Marcus Rashford. Toto leto sa k nám chystajú hráči akadémie Arsenalu Londýn. Veľmi rád spomínam na návštevu Popradu kráľovnou Alžbetou so svojím manželom, princovi Filipovi sa u nás nesmierne páčilo. Vždy sa však snažíme pristupovať k naším hosťom tak, aby mali výnimočný zážitok – či už prichádzajú z kráľovského dvora, alebo Nitry.

Celkovo eventy či akcie v AquaCity sú bohaté – bola tu napríklad Miss Slovensko, pieskové sochy, mnoho futbalistov tu malo kemp – na ktorú akciu spomínate najradšej?

Pre mňa je srdcovkou prvý veľký event v bazénoch, bolo to v roku 2008, bolo to niečo nové, bolo to niečo, čo malo aj trošku mieru rizika, pretože vo vode sa môže čokoľvek stať, najmä vtedy, ak majú ľudia chuť sa baviť. Keď som však videl, že po polnoci i manažéri v oblekoch skákali do vody a nič sa nestalo a ľudia si v rozumnej miere užívali celé prostredie, tak to bol pre mňa prelom v biznise na Slovensku, pretože od toho momentu sme urobili stovky podobných akcií.

Richard Pichonsky

Nezaostáva však ani gastronomická časť, vaším šéfkuchárom je Jaroslav Ertl, ktorý je aj prezidentom Gourment clubu, čo si na ňom najviac vážite?

Začnem možno trošku obšírnejšie: máme viac ako 30 kuchárov v našich zariadeniach, každý má iný štýl, iné predstavy, celkovo gastronómia sa posunula na úplne inú úroveň a ľudia začínajú byť veľmi nároční. Hľadali sme teda vhodnú osobu, ktorá toto všetko dokáže zladiť, pretože dnes už vieme, že 100 ľuďom nevyhoviete jedným riešením, ale musíte nájsť dobrý kompromis na to, aby si každý našiel to svoje. Manažovať 30, 35 kuchárov tiež nie je veľmi jednoduché. Keď som prvýkrát videl Jara Ertla, ľudsky mi veľmi sadol – nie je iba dobrý profesista, ale aj manažér a motivátor. Bola to presne osoba, ktorá dokázala nadchnúť kolegov, motivovať ich a viesť správnou cestou. Mne sa na ňom páči, že dokáže urobiť akciu pre najnáročnejších klientov, na ktorú pripraví špičkovú kuchyňu, ale vie zvládnuť aj masy, kde máme reálne 2- až 3-tisíc ľudí a potrebujeme vydať rovnaký počet dobrých porcií. Je iné urobiť 10 dobrých porcií a prezentáciu a je iné urobiť niekoľko tisíc porcií v dobrom štandarde a aby vyzerali rovnako. Ja si na ňom najviac vážim dve veci, prvou je, že že vie svojich ľudí namotivovať. Logicky, on to všetko neuvarí, ale tím vie nadchnúť. Druhá vec je, že sme dokázali nastaviť symbiózu v nákladoch, lebo dnes nie je problém navariť z najdrahších potravín kvalitné jedlo, len ľudia na Slovensku nie sú momentálne pripravení to zaplatiť. Preto sme hľadali dobrú symbiózu medzi cenou, kvalitou a medzi jednotlivými zónami, v ktorých sa nachádzame. A to všetko zvláda bravúrne. Dovolím si povedať, že po všetkých tých rokoch sa stal naším priateľom a členom rodiny.

Richard Pichonsky

Vaše najobľúbenejšie jedlo od neho?

Stejky. Jednoznačne stejky. My sme pred časom nadobudli farmu v neďalekej Spišskej Teplici, tam máme 85 kusov hovädzieho dobytka, podarilo sa nám zrealizovať vlastný bitúnok a máme istotu, že mäso nosíme na pulty našich reštaurácií a hotelov vždy čerstvé. Stejky, ktoré ponúkame, majú 100 % garanciu kvality, pretože naše mäso je výnimočné. V dnešnej dobe majú ľudia veľký problém s tým, odkiaľ pochádza to, čo majú na stole. Nedá sa to vždy vytrackovať, ani najlepší dodávatelia, ktorí nám garantovali mäso z najlepších chovov, neboli schopní dodávať tieto potraviny v konzistentne dobrej kvalite. Tak sme sa zariadili sami. Od jesene začíname robiť aj vlastné bravčové výrobky a chceme ísť tiež do hydiny. Keď sa nám toto celé podarí, dovolím si tvrdiť, že budeme schopní našim hosťom garantovať slovenský pôvod mäsa.

Minulý rok som zachytil informáciu, že vaša skupina plánuje investovať do AquaCity 5 – 6 milliónov eur. Ako napredujete s touto rekonštrukciou?

Ideme investovať 7 miliónov eur, máme konečne stavebné povolenie a chystáme sa naplánovať jednotlivé fázy, vybrať dodávateľa a pustíme sa do kompletnej rekonštrukcie AquaCity, akvaparkovej časti. Pribudne veľká toboganová veža, nové atrakcie, nové tobogany, zruší sa množstvo chodieb, množstvo turniketov, chceme zautomatizovať množstvo systémov – napríklad, aby si klient kúpil lístok už doma, nemusel čakať v rade a mohol využívať služby hneď po príchode. Pribudnú nové gastrozariadenia, nové letné bary, veľká letná terasa, kde budeme ponúkať kvalitné letné jedlá, ktoré budú fresh, rýchlo pripravované. A celkovo by nový šat mal byť nadčasový, to znamená, že opäť by sme sa mali posunúť o niekoľko rokov vpred.

Richard Pichonsky

A na záver, región Tatier ponúka množstvo príležitostí, ako stráviť voľný čas. Kde a ako ho trávite najradšej vy?

Najradšej ho trávim s rodinou, so svojimi deťmi. Veľmi sme si zvykli chodiť na prechádzky, či už okolo Štrbského alebo Skalnatého plesa, alebo kdekoľvek v Tatrách, pretože ten čerstvý vzduch a príroda sú veci, na ktoré by si mal každý z nás nájsť čas.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články