Umenie volá: Ponorte sa do sveta krásy a inšpirácie s novou návštevníckou art kartou „Artička“!

 Umenie volá: Ponorte sa do sveta krásy a inšpirácie s novou návštevníckou art kartou „Artička“!

Návšteva múzeií a galérií

Tak ako radi cestujeme za gastronómiou, tak milujeme aj umenie. Preto sme veľmi ocenili pozvanie do múzeí a galérii v Malokarpatskom regióne. Pokiaľ sa chystáte do mestečiek tejto vinárskej oblasti, ako sú Modra, Pezinok či Svätý Jur, máme pre vás mnoho tipov ako príjemne stráviť voľný čas. A to vďaka novinke ART karta, alias “ARTička”.

Hľadáte zážitok, ktorý obohatí vašu dušu a rozšíri vaše obzory? Potom je návšteva múzea či galérie tou správnou voľbou! Vďaka ART karte „ARTička“ spoznáte kultúru, tradície a históriu Malokarpatska. Umenie má moc prebudiť emócie, podnietiť myšlienky, preniesť nás do iných svetov a časov. Poďte ho ochutnať a zažiť v dobrej spoločnosti.

Tour de art je tu!

Návšteva múzea nie je len vzdelávacím zážitkom, ale aj skvelým spôsobom, ako stráviť príjemný deň s rodinou a priateľmi. Spoločne sa prechádzajte medzi exponátmi, diskutujte o umení a zdieľajte svoje zážitky. Ponorte sa do hĺbky emócií a dozviete sa o živote a myslení ľudí z rôznych období a kultúr. Umenie vám otvorí dvere do nepoznaných svetov a nie raz inšpiruje aj k vlastnej tvorbe. Ideálnym sprievodcom vo svete krásy, inšpirácie a poznania je ART karta. Máte už svoju „ARTičku“?

Art karta
Či už ste skúsený milovník umenia alebo len hľadáte spôsob, ako stráviť voľný čas, v múzeu alebo galérii si určite nájdete niečo pre seba.

Vstupy bez lístkov, iba s ARTičkou v mobile

Ak nie ste zástancom klasických lístkov, ktoré neustále hľadáte v peňaženke, ART karta bude pre vás ideálnym riešením. Stačí pár klikov, mobilný telefón a dvere do múzeí a galérií sa otvárajú. „ARTička“ je vlastne QR kód, vďaka ktorému sa dostanete bez zbytočnej straty času až do 7 múzeí a galérií v Malokarpatsku. Pred vstupom vám QR kód nasnímajú, skontrolujú a otvoria dvere dokorán.

Čo je „ARTička“ a ako funguje?

  • ART karta je vlastne QR kód, ktorý slúži ako vstupenka
  • Umožňuje jeden vstup až do 7 múzeí a galérií Malokarpatska
  • Platnosť ART karty je do konca roka 2024
  • Vďaka ART karte máte na vstup do múzeí a galérií 30 % zľavu. Po zaplatení vám príde na e-mail jedinečný QR kód

„ARTičku“ si môžete kúpiť TU

7 múzeí a galérií

ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK 

Pôvodne vodný hrad s dvojitými múrmi a vodnými priekopami bol vo svojich začiatkoch, v 13. storočí, sídlom veľmožov zo Svätého Jura a Pezinka. Takmer osemsto rokov slúžil ako znak bohatstva a moci. Prvá písomná zmienka o brannom hrade je z roku 1271. V 14. a 15. storočí tunajší grófi bránili kráľa pred Turkami i husitmi. Tristo rokov vládli, kým nevyhynuli po meči. Potom sa tu striedali majitelia, priaznivci i neprajníci kráľov, vlastnili ho i samotní vladári. Až rod Pálffy prestaval hrad v Pezinku do zámockej podoby.

Šimák Zámok Pezinok
Návšteva zámku má svoje neopakovateľné čaro. Poďte si pozrieť aj výstavy, ktoré sa v týchto krásnych priestoroch nachádzajú.

Spoznajte históriu Zámku Šimák v Pezinku na prehliadke v časoch:

Pondelok: o 11.00
Utorok: o 13.00
Streda – Nedeľa: o 11.00 / 14.00 / 16.00
Sviatok: o 11.00 / 14.00 / 16.00

  • Galéria umeleckého skla – sklo ukrýva priezračný svet

Celoživotná vášeň pre umenie majiteľa zámku Štefana Šimáka st. sa naplnila v expozícii umeleckého skla svetového významu. Neopakovateľná krehká krása jednotlivých tvarov je farebná, jemná i monumentálna zároveň.

Šimák Zámok Pezinok

  • Pálffyho expozície – originálny tajomný podpis

Komnaty grófa Pálffyho sú zariadené ako v čase najväčšej slávy tohto rodu. Obrazy, vyrezávaný originálny barokový nábytok uhorskej aristokratickej vrstvy a nádherné stropy, dvere i okná.

  • JAWA motorky – potešenie najmä pre mužov

Zbierka motoriek JAWA Štefana Šimáka ml. je zameraná predovšetkým na cestné motorky a najmä unikátne kúsky svetoznámej československej a teraz českej značky motocyklov. V priestoroch ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK môžete uvidieť 22 jedinečných strojov, dokonca aj jeden prototyp.

Šimák Zámok Pezinok
Výstava motocyklov zaujme nielen mužov. Na tomto mieste je naozaj čo obdivovať.
  • Múzeum vinohradníctva a vinárstva – priamo vo vinárstve pod zámkom

V apoštolských pivniciach má každý sud svoj príbeh, ktorý odzrkadľuje dobu, v ktorej bol vyrobený. Najstarší zo zachovaných je z roku 1807, kde je vyobrazený Svätý Leopold.

ZOYA MUSEUM 

Galéria Zoya Museum bola otvorená v októbri 2009 a je mladšou sestrou Zoya Gallery založenej v roku 2005 v Bratislave. Zoya Museum sa nachádza v malebnom prostredí­ vinárskej oblasti, na úpätí­ Malých Karpát, neďaleko Bratislavy. Je súčasťou moderného vinárskeho komplexu – Elesko Wine Park, ktorého architektúra zí­skala ocenenie Stavba roka 2010.

Zoya Museum
Zoya Museum sa nachádza v malebnom prostredí­ vinárskej oblasti, na úpätí­ Malých Karpát a je súčasťou moderného vinárskeho komplexu Elesko.

Programovo vyhradená zberateľská a výstavná činnosť múzea je sústredená na slovenské umenie po druhej polovici 20. storočia, ale aj na umenie zo zahraničia. Najvýznamnejšiu časť zbierky múzea tvorí­ kolekcia diel Andyho Warhola, ktorá je aj súčasťou stálej expozí­cie.

Aktuálne môžete v ZOYA Museum do 9. júna 2024 navštíviť výstavu autora Jána Triašku.

Autor: Ján Triaška (*1977, Novy Sad, Srbsko)
Názov výstavy: Double Trouble
Vernisáž: 18. februára 2024 o 17:00 hod do 20:00 hod
Trvanie výstavy: do 9. júna 2024
Otváracie hodiny: Streda – Nedeľa: 11:00 – 19:00 hod.
Kurátor: Iveta Ledecká

GALÉRIA IGNÁCA BIZMAYERA 

Galéria Ignáca Bizmayera predstavuje reprezentatívny výber z diel vrcholného predstaviteľa figurálnej keramickej tvorby na Slovensku. Nachádza sa v rotundovej bašte mestského opevnenia z 1. polovice 17. storočia a otvorená bola v roku 1994 počas Svetového kongresu keramikárov.

Galéria Ignáca Bizmayera
Galéria Ignáca Bizmayera sa nachádza v rotundovej bašte mestského opevnenia z 1. polovice 17. storočia.

Ignác Bizmayer (*20. 4. 1922 Košolná, západné Slovensko) pochádza z rodiny s habánskymi koreňmi. Ako malý chlapec sa osobne zúčastnil na archeologickom keramickom výskume v rodnej dedine. Toto prvé stretnutie s tajomstvami keramiky ho poznačilo na celý život. Vďaka mimoriadnej vnímavosti a hlbokému zmyslu pre detail počas svojho plodného života stvárnil celú plejádu postáv v ich pôvodnom prirodzenom prostredí. Do hliny preniesol odchádzajúci starý svet, ktorý v priebehu posledných desaťročí úplne vymizol. Jeho diela zdobia zbierky mnohých súkromných zberateľov, múzeí a galérií, vystavoval ich na viacerých výstavách doma i v zahraničí. Vystavované diela sú majetkom SNM-Múzea Ľ. Štúra v Modre a Historického múzea v Bratislave.

Otváracie hodiny:

November – marec
Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h

Apríl – október
Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h
Sobota: 9.00 – 15.00 h

SNM-MÚZEUM ĽUDOVÍTA ŠTÚRA 

Múzeum Ľudovíta Štúra vzniklo v roku 1965 v Modre, mieste Štúrovho posledného odpočinku. Od svojho vzniku sa zameriava na prezentáciu a budovanie zbierkového a študijného fondu najmä k osobnosti Ľudovíta Štúra, a tiež k histórii a kultúrnym i národopisným tradíciám Modry a priľahlého regiónu. Doteraz sa podarilo zozbierať 19 000-ový knižničný fond, rozčlenený na literárnohistorickú knižnicu, odbornú knižnicu, osobnú knižnicu dr. Jozefa Ambruša a špeciálnu knižnicu. Zbierkový fond s vyše 5 000 predmetmi obsahuje najmä národopisné zbierky keramiky a ľudového textilu, nábytku a drevených či kovových predmetov z dejín Modry. Archívny fond ochraňuje okolo 5 000 fotografií a archívnych jednotiek.

Múzeum Ľudovíta Štúra
Múzeum Ľudovíta Štúra v súčasnosti ponúka návštevníkom štyri stále expozície: Ľudovít Štúr a moderné Slovensko, Pamätnú izbu Ľudovíta Štúra a Múzeum slovenskej keramickej plastiky spoločne s Galériou Ignáca Bizmayera.

Múzeum Ľudovíta Štúra v súčasnosti ponúka návštevníkom štyri stále expozície:

  • Ľudovít Štúr a moderné Slovensko
  • Pamätná izba Ľudovíta Štúra
  • Múzeum slovenskej keramickej plastiky spoločne s Galériou Ignáca Bizmayera

Otváracie hodiny:

November – marec
Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h

Apríl – október 

Expozície Ľudovít Štúr a moderné Slovensko a Pamätná izba Ľ. Štúra 

Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h
Sobota: 10.00 – 16.00 h

Múzeum slovenskej keramickej plastiky
Galéria Ignáca Bizmayera 

Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h
Sobota: 9.00 – 15.00 h

SNM-MÚZEUM SLOVENSKEJ KERAMICKEJ PLASTIKY

Slovenské národné múzeum – Múzeum Ľudovíta Štúra – Múzeum keramickej plastiky v spolupráci s nórskym Telemark museum a Mestom Modra Vás pozývajú na prehliadku novej expozície Figuralisti. Od džbána k figurálnej tvorbe. Predstavuje vznik a históriu figurálnej tvorby v Modre od jej najvýznamnejších predstaviteľov až po súčasnú výtvarnú scénu.

Názov výstavy: Figuralisti. Od džbána k figurálnej tvorbe

Otváracie hodiny:

November – marec
Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h

Apríl – október
Utorok – Piatok: 8.30 – 16.00 h, posledný vstup 15.30 h
Sobota: 9.00 – 15.00 h

MALOKARPATSKÉ MÚZEUM V PEZINKU

Dynamické múzeum 21.storočia, ktoré sa primárne špecializuje na starobylú kultúru vinohradníctva a vinárstva v prostredí Malých Karpát. Reprezentuje viac ako päťdesiatpäťročnú tradíciu zbierania, skúmania, ochrany a sprístupňovania predmetov, ktoré dokumentujú rozmanité dejiny regiónu. Spravuj, okrem iného, najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe. Od založenia múzea v roku 1960 je sídelnou budovou historický renesančný dom zo 17. storočia v meste Pezinok. Budova i expozície prešli niekoľkými prestavbami tak, aby dnes mohli verejnosti ponúknuť prezentáciu našej histórie v modernom prevedení a aj prostredníctvom zážitku. Okrem toho múzeum organizuje množstvo kultúrnych, spoločenských, edukačných či umeleckých aktivít pre viaceré cieľové skupiny verejnosti.

Malokarpatské múzeum v Pezinku v súčasnosti ponúka dve stále zážitkové expozície, ktoré predstavujú najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe a sprostredkúva zaujímavé  informácie o vinohradníctve a vinárstve v prostredí Malých Karpát. Prehliadku dopĺňajú interaktívne prvky, ako napríklad virtuálna realita, holografická expozícia, simulátor stavu promile, arómabar, štupľovačka fliaš, či strúhací stolec. V cene „ARTičky“ je aj pohár lokálneho vína. Veľkým lákadlom múzea sú zážitkové degustácie „Víno a čokoláda,“ „Degustácia v tme,“ „Degustácia s hudbou a farbami.“

Malokarpatské múzeum v Pezinku
Prehliadku dopĺňajú interaktívne prvky, ako napríklad virtuálna realita, holografická expozícia, simulátor stavu promile, arómabar, štupľovačka fliaš, či strúhací stolec.
  • Príbeh vína
  • Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami
Aróma bar
Atrakciou na slovenské pomery je takzvaný arómabar, ktorý otestuje vaše čuchové bunky a predstaví vinohradníctvo a vinárstvo ako významný fenomén, ktorý formoval nielen krajinu, ale aj takmer všetky oblasti ľudského života.

Otváracie hodiny

  1. máj – 31. október

Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok – Piatok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
Sobota: 10.00 – 17.00
Nedeľa: 14.00 – 17.00

  1. november – 30. apríl

Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok – Piatok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
Sobota: 10.00 – 16.00
Nedeľa: zatvorené

Posledný vstup na prehliadku expozícií múzea je vždy hodinu pred skončením otváracích hodín.

MESTSKÉ MÚZEUM V PEZINKU

Mestské múzeum v Pezinku začalo svoju činnosť 1. marca 2003. Vychádzajúc zo zadefinovaného poslania sa činnosť múzea prirodzene vyprofilovala v niekoľkých hlavných oblastiach. Výstavy sú tým najviditeľnejším výstupom prezentujúcim dielčie výsledky práce, približujú rovnako históriu i umenie Pezinka a Pezinčanov. Archívne pamiatkové či archeologické výskumy posúvajú svojimi výsledkami a zisteniami ďalej a hlbšie poznanie minulosti mesta Pezinok. Mestské múzeum v Pezinku sa nachádza v priestoroch renesančnej radnice, ktorú dal magistrát vybudovať po povýšení Pezinka na slobodné kráľovské mesto (1647).

MESTSKÉ MÚZEUM PEZINOK

Stála expozícia Mestského múzea v Pezinku:

  • Zo zeme

Expozícia približuje dejiny Pezinka a jeho bezprostredného okolia prostredníctvom archeologických nálezov. Tie reprezentujú široké časové obdobie od praveku až po novovek. Stále expozícia je inštalovaná v troch výstavných miestnostiach.

MESTSKÉ MÚZEUM PEZINOK
Expozícia s názvom Zo zeme približuje dejiny Pezinka a jeho bezprostredného okolia prostredníctvom archeologických nálezov.
  • Záložný majiteľ Pezinského a Svätojurského panstva Eck zo Salmu a Neuburgu

Od decembra 2013 je v mestskom múzeu v Pezinku výstavu o záložných majiteľoch Pezinského a Svätojurského panstva, o ich rodoch, osudoch a vzťahu k panstvu.

Otváracie hodiny

Utorok – Piatok: 10.00 – 11.30 / 12.30 – 17.00

Sobota: 10.00 – 16.00

 

 

 

Text: Michaela Krivdová

Foto: Dominika Noskovičová, Ondrej Bobek

 

 

Projekt art karta, alebo “ARTička”  organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Malé Karpaty v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Turizmus regiónu Bratislava a s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.

 

 

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Michaela Krivdová

Neexistujú výzvy, pred ktorými cúvne a každú z nich berie ako skúsenosť či zážitok, ktoré vždy dokonale zapadnú do jej skladačky. Skladačky kreativity a nadšenia, so štipkou estetična a dokonalej organizácie. Ideálne s rannou kávou či pohárom dobrého vína v ruke.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články